| Bogdan8102 a întrebat:

Salut! In căzul unui accident auto doar cu pagube materiale, victima daca nu are asigurare RCA i se poate întâmpla ceva? Mă gândesc totuși că nu e nevoie decât de rca-ul celui care a produs accidentul, pentru a face amiabila. Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca va fi amendata si i se retine certificatul de inmatriculare pentru lipsa asigurarii RCA.
Conform L.132/2017, citez:
„ART.37.Contravenţii şi sancţiuni
(1) Constituie contravenţie săvârşirea următoarelor fapte:
(9) Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 3 şi a obligaţiilor prevăzute la art. 6 alin. (6) şi (7) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării. Constatarea şi aplicarea acestora se fac de către personalul poliţiei."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand i se va intampla o amenda serioasa si retinerea certificatului de inmatriculare.
Si doi foarte probabil ca RCA victimei sa nu te despagubeasca pentru ca circulai ilegal. Si atunci va trebui sa iti repari singurel masina.