| d8um a întrebat:

Buna seara! Anul trecut spre incheierea anului 2023, am fost sunat de un politist si am fost chemat la sectie. Am aflat ca in 2019 si 2020 am spart 2 aparate, adica unul in 2019 si unul in 2020. Dupa atatia ani, fix acum s-au gasit. Politistul mi-a arătat dovezi camerele si cat am de plata, undeva la 4500lei, aparatele fiind din acelea vechi. Eu nu am spart aparatele in sine, am dat cu palma si s-a spart un plastic care tinea loc de ecran, nu display, ecran. In ambele cazuri la fel. Am considerat ca sunele sunt enorme pentru niste plastice sau geamuri ce erau acelea dar mi-am asumat, am sunat la cei de la sala respectiva sa ne intelegem sa platesc esalonat suma respectiva si nu au vrut, voiau toți deodata chiar daca le-am explicat ca nu-mi permit decat esalonat. Le-am spus ca ne vedem în instanță si aia a fost. Mi-a venit citatie acasa sa ma prezint în aprilie la instanță ca inculpat. Nu am mai trecut prin asa ceva, nu stiu cum se procedează nu am mai avut niciodata probleme cu legea si de aceea vin cu întrebarea aceasta: ce ar trebui sa fac si ce pedeapsa voi primi in cazul in care voi pierde în instanță? Mentionez faptul ca, nu am mai avut niciodata in viata mea antecedente penale si ca e prima oara in viata mea cand ma voi prezenta intr-o instanță. Nu începeți sa ma judecați, eram mai puști 18 si 19 ani fiind si intr-o depresie din 2019 pana in 2021 nu stiam ce fac de capul meu. Sanatate va doresc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptele tale se incadreaza la infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Ce pedeapsa vei primi depinde de instanta de judecata, cred ca o sa fie amenda penala sau cateva luni de inchisoare cu suspendarea executarii pedepsei.

Bula
| Bula a răspuns:

Plateste integral si imediat suma datorata (4500lei) direct firmei pagubite (la contabilitate sau virate in contul lor bancar)!
Chitanta /extrasul de cont pastreaza cu mare grija (fa-i si copii), iar la prima infatisare prezinta-l judecatorului (sa ai la tine chitanta originala, iar in dosar depui o copie)!
In acest caz, reclamantii s-ar putea sa-si retraga reclamatia si ai scapa si de alte cheltuieli suplimentare (executare).

| ioana748 a răspuns:

O sa fie o amenda penala, tinand cont de faptul ca ai gresit o data.
Vei plati si cheltuieli de judecată si prejudiciul adus celor cu sala de jocuri.
Cazierul va avea inscrisa aceasta pedeapsa pe o perioadă de trei ani.
Imi pare rau, vei trece peste porcaria asta si cu siguranță iti vei controla reactiile pe viitor, dar am inteles ca deja te ai maturizat.
Faptul ca ai vrut sa le dai banii in rate arata ca ai avut bune intenții si conteaza in fata unui judecător.
Toate cele bune,

| trophin a răspuns:

Daca esti vinovat, de ce te plangi?

| d8um explică (pentru trophin):

Am scris clar ca mi asum ce am facut, ce comentezi aici? nu ma plang si nici nu ma voi plange. Am intrebat care sunt pedepsele, nu vrei sa ajuti sau nu stii, nu mai vorbi.

| trophin a răspuns (pentru d8um):

Nu am cu ce sa te ajut ba negrule... mie mi-a venit incadrare din 2015, talharie pe timp de noapte... deci mwie

| Lester23 a răspuns:

Aveai timp sa platesti prejudiciul de 4500 lei din 2020 pana in 2023… asa scapai si de instanta, cazuri de inchisoare si amenda. Roaga-te doar sa te alegi cu amemda penala si atat.
Cazierul tau o sa aiba de
suferit ceea ce o implice
probleme la angajare. Ia-ti un avocat bun

| d8um explică (pentru Lester23):

Eu nu stiam nimic, dupa cum am spus m au cautat abia in noiembrie anul trecut tocmai din 2019. daca stiam din anii aia era totul platit, dar am aflat abia acum cateva luni si politistul mi-a spus ca nu mai are timp sa tina dosarul. Pai e vina mea ca m ati cautat acum?

| d8um explică (pentru Lester23):

Mulțumesc foarte frumos pentru răspuns! Orice om in viata greșește mai ales cand este la o vârstă fragedă, ca și în cazul meu. Doamne ajută să fie bine! Saru’mana si multumesc!

| d8um explică (pentru Lester23):

Mulțumesc foarte frumos pentru răspuns! Orice om in viata greșește mai ales cand este la o vârstă fragedă, ca și în cazul meu. Doamne ajută să fie bine! Saru’mana si multumesc! Am scris din greșeală acest mesaj si mai nos altui user, inițial am vrut sa va scriu dumneavoastră.