| AlexMRJ a întrebat:

Salut, în ultimul timp am tot auzit ca fondul școlii ( banii pe care ni cer profesorii ) este ilegal. Există în vreo lege un articol care să confirme acest lucru? Vreau un link, dacă se poate. Am căutat și pe google dar fără rezultat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART. 251
  (1) Comitetul de părinţi poate decide să susţină, inclusiv financiar, întreţinerea, dezvoltarea şi modernizarea bazei materiale a clasei. Hotărârea comitetului de părinţi nu este obligatorie.
  (2) Sponsorizarea unei grupe/clase de către un agent economic/persoane fizice se face cunoscută comitetului de părinţi. Sponsorizarea nu atrage după sine drepturi suplimentare pentru copii/elevi/părinţi, tutori sau susţinători legali.
  (3) Este interzisă implicarea copiilor/elevilor sau a cadrelor didactice în strângerea fondurilor."

| darrio2007 a răspuns:

Tocmai ca nu exista o lege stricta pentru asa ceva. Face parte din regulamentul intern al fiecarei scoli.Pentru ca se va rasfrange tot asupra ta daca nu dai nimic.Ca elev.