| BigLike a întrebat:

Salut, intrebare: locuiesc in manchester si vreau sa il aduc pe varul meu care are 15 ani in vacanta pentru cateva zile. Insa eu nu pot merge acasa din cauza locului de munca. Mama se duce inaugust cateva zile iar la intoarcere (cu procura de la parintii varului meu) ea poate sa il aduca insa problema este ca nu stiu cum sa procedez la intoarcere. Poate intra in tara fara vreun adult? Sau exista alta modalitate prin care sa nu fiu nevoit ca eu sau mama sa mergem pana in RO ca sa il ducem acasa? P.s la venire va veni cu avionul insa la intoarcere depinde ori cu avion ori cu un microbuz ceva

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul se poate reintoarce in tara si fara insotitorul major cu care a iesit din Romania.

| BigLike explică (pentru Ioandelasal):

Dar este nevoie de un alt adult care sa fie cu el adica nu aceeasi persoana cu care a iesit din tara. Sau se poate intoarce in tara si singur? si inca ceva el poave sa se intoarca in tara cu avionul sau nu se poate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BigLike):

Poate sa se intoarca in tara si singur, indiferent cu ce mijloc de transport.
Totusi, pentru a nu avea nici o problema, in declaratia notariala a parintilor se va inscrie ca la reintoarcere va fi insotit de personalul de bord de pe avion, este perfect legal.

| BigLike explică (pentru Ioandelasal):

Dar ce parere ai, trebuie sa platesti in plus? Pentru ca cineva din personalul de la bord sa il insoteasca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BigLike):

Tot ce se poate, depinde de compania aviatica, am citit ca unele incaseaza taxa de insotitor. Va trebui sa cauti pe site-ul companiei aviatice cu care va reveni in tara si sa vezi daca si cat au taxa de insotitor.