| Kidfromjail a întrebat:

Intrebare pentru cadru medical.
Am o prietena care este asistenta medicala intr-un spital si a primit de la sefa ei de sectie, concediu de odihna, exact dupa ce iese din tura de noapte. Avand in vedere, legal, dupa turele de noapte, ei primesc 1, 2 zile repaus de odihna potrivit unui articol. Iar logic ar fi concediu de odihna dupa sfarsitul zilelor de repaus.

Nelamurirea ei e: "Concediul primit dupa tura de noapte este legal sau ilegal dat?"
Daca puteti posta anumite prevederi de legi care fac referire la aceasta intrebare ar fi minunat.

Multumesc anticipat si toate cele bune.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Numarul de zile de concediu sunt stabilite in contractul individual de munca si in anexele ulterioare.
Orele lucrate suplimentar, de noapte, de garda etc. se recompenseaza conform contractului colectiv de munca (sau la intelegere) in bani (pana la o limita maxima prevazuta in lege) sau in natura (zile libere).
Zilele libere se pot cumula cu concediul (de odihna, de boala, fara salar) in functie de intelegerea /solicitarea unei parti dintre conducere si angajat.

| MarinelaMary a răspuns:

Dacă are contractul de munca semnat la 8 ore da este legal.si i se va pune 3 zile de CO

| MarinelaMary a răspuns:

Eu asa lucrez 12 cu 24 și 24 cu 48 dar am contractul semnat la 8 ore. Dacă îmi iau CO după tura de noapte este perfect legal deoarece cele 2 zile libere de fapt le lucrez și pentru 2 zile libere inclusiv tura de noapte mi se ia 3 zile din CO.