| jhonnyB a întrebat:

Salut! Intrebare privind permisul de conducere. Daca expira categoria B mai pot conduce autoturisme, tinand cont ca am categoria C valabila?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
De altfel expira doar valabilitatea administrativa a permisului de conducere si poti obtine alt permis foarte usor, ai nevoie doar de examinarea medicala.
Conform art.24 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Valabilitatea administrativă a permiselor de conducere, pe categorii de vehicule, este următoarea:
b) 10 ani pentru permisele de conducere eliberate pentru vehiculele din categoriile AM, A1, A2, A, B, Bl şi BE.
(5^2)Eliberarea unui nou permis de conducere cu o nouă valabilitate administrativă se realizează numai după efectuarea examinării medicale prevăzute la art. 22."

| jhonnyB explică (pentru Ioandelasal):

Si acum daca schimb permisul trebuie sa refac si atestatul, si cardul taho, avand alte serii, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru jhonnyB):

Nu stiu exact dar nu cred ca trebuie sa schimbi nimic, probabil este ca in cazul cartii de identitate.
Intereseaza-te la politia rutiera.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Categoriile odată obținute nu expira

| jhonnyB explică (pentru suntserios):

Poate nu am explicat eu cum trebuie.La sectiunea 11 pe permis ai "Valabil pana la".