| mihaela21alexutzu a întrebat:

Iubita mea a facut un accident acum cateva zile avariind ambele masini partea lateral stanga, ea a fost luata ca vinovat, au facut amiabila. Eu vreau sa stiu daca mai trebuie sa mearga cu masina ei la constatare ca sa poata sa isi repare ala masina sau poate sa o bage in service? Un sfat va rog

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa mearga la politie, ambele masini vor fi reparate in baza constatarii amiabile si a constatarii firmei de asigurari, cu precizarea ca iubita isi va plati reparatia, daca nu are asigurare CASCO.
Conform Codului rutier, citez:
"ART.79.(1) Conducătorii de vehicule implicaţi într-un accident de circulaţie în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor şi/sau alte pagube materiale sunt obligaţi:
  a) să scoată imediat vehiculele în afara părţii carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezenţa;
  b) să se prezinte la unitatea de poliţie competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;
  b) conducătorul de vehicul care deţine o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulaţie a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul."

| mihaela21alexutzu explică (pentru Ioandelasal):

La politie i s-a spus ca ei nu pot face nimic atata timp cat ei se inteleg amiabil, asa ca ea vrea sa repare masina.Pagubitu ii cere sa de a o declarație în care sa specifice ca este de acord cu amiabila..Pareri

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mihaela21alexutzu):

Parerea mea este ca nu mi-ai citit atent raspunsul, in care am citat prevederile legale. Daca au incheiat constatarea amiabila nu trebuie sa se mai prezinte la politie sa dea declaratie, reciteste partea:
"2) Se exceptează de la obligaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condiţiile legii;"