| Sachiroo a întrebat:

Salut, lume! Din câte știți voi, Adolf Hitler a devenit în 1933 cancelar al Germaniei Naziste, al Germaniei, sau al Republicii de la Weimar? Vă rog să vă argumentați răspunsul!

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Atât "Republica de la Weimar" cât și "Germania Nazistă" sunt termeni folosiți de istorici pentru a distinge între perioada pre-30.I.1933 și post-30.I.1933, chiar dacă legal Germania era aceeași entitate politică (Deutsches Reich). La fel este și cu Imperiul Roman și Imperiul Bizantin.
Teoretic, Hitler a fost ales cancelar al Germaniei Naziste, deoarece din momentul în care a preluat puterea s-a încheiat o epocă din istoria Germaniei și a început o alta, chiar dacă oamenii, la momentul acela, nu-și dădeau seama de asta. Pentru ei, exista Republica Germania, care a urmat fostului Imperiu. Atât!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar tu ce stii, referitor la Adolf Hitler?

| Sachiroo explică (pentru darrio2007):

Multe. Am cerut o părere.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sachiroo):

Zi mai bine ca acum vrei sa afli. Atfel nu intrebai.

| Sachiroo explică (pentru darrio2007):

Am pus această întrebare, pentru că Hitler a ajuns cancelar între perioada când Germania era un stat democratic(Republica de la Weimar) și unul totalitar(Germania Nazistă), și nu eram sigur de răspuns, așa că am cerut o părere. Am citit multe cărți despre Hitler, probabil mai multe decât tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sachiroo):

Probabil.