| Alexandruenn a întrebat:

Salut, m-am angajat recent la glovo la un baiat pentru că eu nu am PFA (sunt inca in liceu și nu vreau sa mi deschid firma încă) și voiam să intreb daca eu trebuie sa îmi plătesc cartea de munca sau angajatorul

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu exista carnete de munca din 2011, au fost abrogate. Exista doar contracte individuale de munca, acestea sunt inscrise in Registrul general de evidenta a salariatilor, la angajator si la ITM, in format pe hartie si electronic (Revisal).
2.Angajatorul retine din salariul brut si plateste contributiile la CAS si CASS si impozitul pe salariu iar tu vei primi salariul net.

| Alexandruenn explică (pentru Ioandelasal):

Pai partenerul glovo la care sunt angajat eu, îmi cere să plătesc cartea de muncă săptămânal (108 lei)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandruenn):

Te inseala, ti-am spus ca nu mai exista carnete de munca din 2011.
Tu n-ai incheiat un contract individual de munca?

| Alexandruenn explică (pentru Ioandelasal):

Am semnat un contract de muncă și m-a întrebat pe cate ore să îmi facă cartea de munca 4-8 și eu i-am spus 4

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandruenn):

Atunci, asa cum ti-am spus de prima data, tu nu trebuie sa platesti nimic, indiferent cate ore lucrezi.
Din salariul brut el retine si vireaza la stat contributiile si impozitul pe salariu si tie iti da in mana salariul net, ramas dupa retineri.