| EasterEgg a întrebat:

Salut, ma numesc Daniel Khalil Moalem, tatăl meu natural este arab si s-a nimerit ca viitorul meu sa fie aici in România, problema este ca la anul o sa ajung la liceu si nu vreau sa am numele asta, as vrea sa il schimb dar doar cu acordul mamei nu si al tatălui, merge sa îmi schimb numele in Daniel Eftimie cu acordul tatălui meu vitreg? Dau funda... va rog ajutați-mă multe din întrebările mele nu au răspuns sad

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Buna,din ce am inteles mama ta e despartita de tatal tau care e arab, si eu maritata din nou cu un roman.Da, se poate sa iti schimbi numele, doar ca procedura e mai dificila.Dar sa stii ca ai un nume foarte frumos, nu ar trebui sa il schimbi

| katy a răspuns (pentru katy):

Si ea* scuze, graba strica treaba happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui rezulta ca ai fost recunoscut de tatal tau si el este trecut pe certificatul de nastere. Asa fiind, atata timp cat esti minor, nu-ti poti schimba numele fara acordul lui.
De asemenea iti poti schimba numele daca esti adoptat de tatal vitreg. Si in acest caz este necesar acordul tatalui vitreg dar, daca nu-l da, se poate obtine o hotarare judecatoreasca si aceasta inlocuieste acordul tatalui biologic.

| minrest a răspuns:

Asteapta pana implinesti 18 ani, eu cred ca poti motiva usor cererea. Pana atunci nu ai cum, dar ideea e foarte buna.

| IsabelaIssa a răspuns:

Mie imi place numele tau. happy

Răspuns utilizator avertizat