| ioanab_4198 a întrebat:

Salut, ma puteti ajuta cu cateva pareri? Iata ce i s-a intamplat unui prieten care e angajat la CGS, acum cauta solutii dar a fost extrem de abuziv ce s-a intamplat! Daca aveti prieteni, colegi care isi cauta loc de munca, dati-le sa citeasca asta si sa se fereasca de aceasta firma. Merci frumos! http://ioanabarbu.com/......-partea-1/

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu nu vad abuzuri, ci o situatie normala si logica. Intr-o firma privata nu poti ramane angajat impotriva vointei superiorilor, indiferent ce spune Codul Muncii, ITM-ul si orice alte legi ale statului.
Piata muncii este reglementata de cerere si oferta: atata timp cat se vor gasi oameni dispusi sa presteze aceeasi munca pentru un salariu mai mic, nimeni nu se va crampona de plecarea unui angajat.
Si atentie, o firma privata nu este o societate de binefacere, este o organizatie constituita pentru a obtine profit, nu pentru a plati salarii angajatilor.

| luiza a răspuns:

Asa este, ai dreptate si sfatuieste-l sa mearga pana in panzele albe pentru dreptatea lui!