| anonim_4396 a întrebat:

Medicalele se platesc la avans sau la lichidare, într-o firmă?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La lichidare.
Avansul este o suma fixa, stabilita inainte de calcularea salariului (de obicei ca si procent din salariul de incadrare) si platita inainte de finalul lunii.
Dupa finalul lunii "se trage linie" si se poate calcula exact drepturile cuvenite (salariul brut), din care se scad toate contributiile si taxele, eventualele propriri, avansul platit inainte de finalul lunii etc.
Afirmatia ca vei lua același salariu este falsa, suma aferenta concediului medical depinde de media salariilor anterioare dar si de tip bolii pentru care a fost eliberat.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aaa...la salar?!

| Legion7X a răspuns (pentru Catrice):

Da

| Catrice a răspuns (pentru Legion7X):

Pai tocmai că plata intra in salar, nu iei nimic separat.

| Iote a răspuns:

La lichidare, evident. Atunci se calculeaza toate retinerile, sporurile, bonusurile, etc. Din care se va scade avansul care, stii deja, este o suma fixa. La avans, nimeni nu stie daca vei mai lipsi sau nu. CM se calculeaza in functie de zilele de boala si de anumite bonusuri pe care nu le primesti cat ai lipsit.

| Legion7X a răspuns (pentru Iote):

Am înțeles Ms, de răspuns

| ruddy a răspuns:

Depinde in ce perioada ai medicalu, se plateste normal, o sa iei acelasi salar avans si & lichidare, dar fara bonusuri

| Legion7X a răspuns (pentru ruddy):

Mă gândesc că avansul este avans este plata fixă iar lichidarea lichidate. Poate să bage medicalul peste avans?