| anonim_4396 a întrebat:

Salut membri TPU! Am o prietena care are 17 ani si sta intr-un modul familial si isi doreste sa cheme o persoana care locuieste in Emiratele Arabe Unite si sa vina in Romania. Femeia care are grija de ea i-a zis ca nu se poate daca nu e majora. Ce se poate face in cazul acesta pentru a reusi sa o poata ajuta pe respectiva persoana sa vina in Romania? Este nevoie de cineva de peste 18 ani? Multumesc anticipat!

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minora nu ii poate trimite invitatie. Si nu cred ca poate convinge o persoana majora sa faca asta, cel care invita se obliga si sa-i asigure intretinerea si sa suporte costurile de inapoiere. De asemenea invitatia nu scuteste de obtinerea vizei.

| Bogdan8990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stai un pic. Care e diferenta dintre invitatie si viza? Sunt multe lucruri in acest domeniu pe care nu le inteleg.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdan8990):

Tu faci confuzie? Invitatia este un act al unei persoane fizice din Romania prin care cheama un cetatean strain sa-l viziteze si isi asuma unele obligatii in cazul ca acel cetatean vine in Romania.
Viza este aprobarea statului roman ca un cetatean strain sa intre in Romania si se acorda de reprezentantele diplomatice (Ambasada ori Consulat) ale Romaniei din statul in al carui cetatean este strainul invitat.

| Emazio a răspuns:

Poate la 18 ani poate sa ii trimita o scrisoare de recomandare, dar e destul de greu sa vii din zona arabiei si sa primesti viza de europa, poate fiind din UAE are mai mult noroc. Si nu inteleg ura asta a celor din comentarii, daca fata crede ca persoana este cineva care merita si buna de ce sa nu faci bine unui om si sa il ajuti sa emigreze, ai face un lucru care i-ar schimba toata viata. De ce sa nu ajuti pe cineva?

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Daca vrei sa ajuti pe cineva, de ce nu te duci si faci voluntariat? nu sa ajuti cine stie ce oameni dubiosi, sa treaca granita in ro si sa aplice pentru cetatenie, sa o pacaleasca pe aia.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

De ce nu il iei tu la tine acasa?

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce irelevant este ce spuiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ce sa il ajute sa vina din uae in ro?
In primul rand ca vine ilegal fara viza, si asta e si ideea.
De-asta vin toti crescatorii de capre la noi, ca sa ia viza, sa se casatoreasca cu o romanca.
Ca nu vine ala din dragoste. plus ca ea are 17 ani, si aia sunt mai saraci ca noi.

| Bogdan8990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Respectiva persoana din Emiratele Arabe are peste 18 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bogdan8990):

Motiv de emigrare. Nu vine acea persoana pentru o pustoaica de 17 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Bogdan8990):

Pai si de ce ar vrea sa il aduca in Romania?
E ilegal din multe puncte de vedere, ea e minora, ala nu are viza, si va veni ca o lipitoare de-aia, fara bani in buzunar, sa-i ia mintile lu prietena ta, si sa o pacaleasca sa se marite cu el ca sa ia cetatenie.
cand se va duce ea acolo la el si o sa vada in ce conditii traiesc aia, in case fara usi, si cu **** pe pereti, o sa-si puna mainile in cap.
uae e o tara mare, nu peste tot e ca la dubai, au cateva orase mai moderne, in rest, saracie lucie.
Daca avea ala bani sau traia in dubai sa aiba o firma ceva, companie, venea el singur, pe viza de turist, si pe banii lui, daca vroia sa viziteze Romania.

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce plin de ura si prostie esti.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Cred ca esti prea mic sa procesezi ce scrie mai sus. Si sa iti poti da cu parerea happy.

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti prea nescos din casa si din tara ca sa ai o parere valida, eu am 22 de ani si plecat in strainatate la studii, loc unde am cunoscut persoane de toate natiile, culorile si religile.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Nu se vede, ai intrebari la tine pe profil, de copil de 9 ani maxim happy

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa verifici si anul in care au fost puse

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Ce judecata ar avea un copil de 17 ani, citez din ce ai zis

"daca fata crede ca persoana este cineva care merita si buna de ce sa nu faci bine unui om si sa il ajuti sa emigreze, ai face un lucru care i-ar schimba toata viata."

cu ce maturitate gandeste cineva la 17 ani aceste lucruri? si cu ce maturitate gandeste la 30?
Pai si cand eram eu la 17 ani faceau arabitoii la fel, si libanezii, si pakistanezii si ce vrei tu.
Se lipeau de pustoaice de la tara, ca sa vina la noi sa ia viza, si sa faca business.
Deci nu e ceva nou.
se intampla asta cel putin din anii 90.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

Tu daca aveai o fata de 17 ani, si ti-o combina vreun arab dubios de 50 de ani cu chelie, pe internet, sa vina la ea, sa te trezesti cu el in casa, cum ar fi?
ea nu are parinti din cate am inteles, si nu are cine sa ii spuna sau sa aiba grija de ea.

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu spun ca nu e adevarat ceea ce spui ca sunt cazuri cand straini incearca sa pacaleasca cetateni din alte state, dar daca ma intrebi ce judecata poate sa aiba un copil la 17 ani raspunsul e una destul de mare cat sa ia multe decizii.

https://www.quora.com/......-the-world

Si ce e gresit daca emigreaza atata timp cat noua romanilor de face un bine, ajuta economia lansand un bussines, romanii si asa pleaca din tara. Conform a ceea ce ai spus ar trebui sa inchidem granitele si romanii sa nu mai plece in Vest pana la 30 de ani? Sa nu aratam cu degetul spre altii care vor sa emigreze atata timp cat tara noastra este a doua din lume la numarul de emigranti.

| Emazio a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii tu asa de bine cum e arabul asta? Pana una alta nu cunoastem nimic despre acest personaj. Dupa ce cunosc personajul pe care ea mi-l prezinta atunci o sa trag concluzia daca sustin sau nu ceea ce este intre ei.

| anonim_4396 explică (pentru Emazio):

In primul rand ea e minora.
In al doilea rand, ce ar cauta el in Romania? nu au femei acolo?
pentru ce ar pleca el de acasa, mii de km, departe de familie?
si totusi vorbesti ca un copil. Nu merita sa iti aduc tie argumente, ca daca ai fi adult, ti-ai fi dat seama despre ceea ce vorbesc, dar asa, n-are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa spuna unui adult asta, si va primi un sfat corect si la subiect. ca ea e mica acum, nu stie ce face.

| Bogdan8990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, o sa ma mai informez si eu, ca sa vad despre ce e vorba. Ea spune ca persoanele mai mari din jurul ei, cei care o ingrijesc mai exact nu vor deloc ca respectiva persoana sa vina aici(de fapt nici nu cred ca le-a spus). Acum imi dau seama ca ceva e putred la mijloc si nu este in regula ce facea ea

| anonim_4396 explică (pentru Bogdan8990):

Nu s-a lovit ea de oameni care mint, ca sa isi dea seama, ca oamenii nu sunt ceea ce par. Si ca doar urmareste ceva de la ea.
De-asta e important ca un adult sa ii spuna mai exact si sa ii explice, ca ce face ala nu e in regula.

| Bogdan8990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca in filmul Not without my daughter

| Bogdan8990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea mi-a spus daca cunosc pe cineva de peste 18 ani care sa o poata ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si sa ne intelegem, n-am nimic cu turcii tatari musulmani sau mai stiu eu ce, arabi, ca am si eu prieteni o gramada. Doar ca nu sunt de acord cu situatia in sine.
Ea sa aiba 17 ani si sa gestioneze o asemenea situatie, ca e inca mica si nu stie ce crede si in ce fel, Ei, daca avea 30 de ani, era alta treaba, ca era trecuta prin viata, si stia ea singura sa gestioneze, cand un om minte sau nu, sau ce vrea de la viata.