| stevethelegend a întrebat:

Mi s-a trimis decizia de pensie și pe ea scrie că am 37, 5% drepturi, când de fapt fiind 2 urmași, trebuia 75%, de ce?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate depasi 100% din pensie, indiferent de numarul beneficiarilor pensiei de urmas dupa un parinte. Fiind pensie pentru 2 urmasi acestia impart procentul din pensie, 75% fiind pensia pentru ambii urmasi si pentru unul va fi de 37, 5%, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi."