| anonim_4396 a întrebat:

acum 2 zile mi a sosit decizia de pensionare, si pe decizie este mentionat total drepturi 5 lei, acum intrebarea mea este, această sumă o voi primii la pensie? Ca am inteles ca trebuia sa fie 400 de lei, va rog cine mă poate ajuta? S au ce trebuie sa fac? Sa fac contestatie? Vă multumesc. Cristi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Hai sa fim seriosi, nu exista pensie de 5 lei, minim este 400 lei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Va salut, si va multumesc mult pentru raspuns, chiar de la dumneavoastră doream sa stiu, stiu ca mereu raspunde ti celor care au nevoie de ajutor, am observat ca cunoaste ti legea, atunci de ce au scris pe decizie, este vorba de o pensie de handicap, total drepturi 5 lei, daca merg la casa de pensii, i mi vor explica dînșii acolo? Si cind voi intra in posesia banilor? Vă multumesc mult, eu nu stiu sa fac contestatie, am inteles ca numai un avocat care stie legea mă poate ajuta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu exista pensie de handicap, ci doar pensie de invaliditate, acordata conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.
Pentru persoanele cu handicap se acorda o indemnizatie, conform L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.58.(1) Copiii cu handicap, inclusiv copiii cu handicap de tip HIV/SIDA, beneficiază de alocaţie de stat în condiţiile şi în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 100%.
  (2) Copiii cu handicap de tip HIV/SIDA beneficiază de o alocaţie lunară de hrană, calculată pe baza alocaţiei zilnice de hrană stabilite pentru consumurile colective din unităţile sanitare publice.
  (3) Adultul cu handicap vizual grav primeşte pentru plata însoţitorului o indemnizaţie echivalentă cu salariul net al asistentului social debutant cu studii medii din unităţile de asistenţă socială din sectorul bugetar, altele decât cele cu paturi.
  (4) Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
  a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
  1. 234 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. 193 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
  1. 106 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. 79 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  3. 39 lei, pentru adultul cu handicap mediu."

4 răspunsuri:
| Saveluc a răspuns:

Minim de pensie este 400 lei si vei lua de la posta prima pensie dar vei primi si din urma. Daca vrei sa primesti bani in banca cere de la banca un cont bancar si *** la casa de pendie si dai acea hartie cu contul bancar si mise pare ca vei completa si un formular. Bafta

| anonim_4396 explică (pentru Saveluc):

Am cont bancar