| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a întrebat:

Salut, o întrebare, va rog să răspundeți cei care ați trecut prin ceea ce întreb eu, vreau sa fac o sesizare împotriva unui vecin și mi-am trecut datele personale in sesizare, sesizarea vreau să o trimit la primărie, și nu vreau că datele mele nume, adresa, etc, să fie spuse celui împotriva căruia se îndreaptă sesizarea, îmi puteți spune o lege care se referă asta, că nu au voie cei de la poliția locală, primărie să-mi divulge datele mele personale. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asemenea lege, dar tu poti mentiona in acea sesizare/denunt ca doresti sa ramai anonim.

| anonimg a răspuns:

Știu că există o astfel de lege, dar nu o cunosc. În locul tău aș mai face o cerere la primărie pentru protejarea datelor cu caracter personal.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

In general nu i se spune cine a facut reclamatia. Doar daca nu iti aduce atingere personal si situatia trebuie rezolvata ca atare.
Una e ca scutura covoarele pe geam, unde il vede orice trecator. Si alta e ca el sta la ultimul etaj si te inunda des. Atunci, se stie ca numai tu esti afectat.
Sunt doar niste exemple.