| ecf a întrebat:

Un cetățean de 30ani care la bătut pe tata 66 ani pe un motiv tot țin vina tânărului, a fost chemat la politie. I sa întocmit dosar penal etc...
Apoi ca urmare tânărul încercat sa dea cu mașina peste tata, nereușind de aceea data. Și iarăși a fost chemat la politie.
Problema mea este ca mi se pare ca politia ii tine partea tânărului agresiv deoarece se cunosc, drept dovada la ce bănui eu priviți sub ce forma a primit tata înștiințare de la politie :

"Referitor la sesizarea dumneavoastră adresată Politiei municipiului... unde a fost înregistrată cu numărul susmentionat, vă comunicăm că au fost efectuate verificările necesare cu privire la cele sesizate şi au fost dispuse
măsurile legale în conformitate cu prevederile legislatiei în vigoare
Cu stimă,

Vi se pare legala și de drept aceasta înștiințare de la politie? Adică fără sa invoce măcar o lege și un nr de articol...etc

Eu mâine vreau sa merg în audienta la D-ul polițai care a întocmit acest dosar și sa cer răspuns la unele nelămuriri. Cum ma sfătuiți sa procedez?

Pot merge eu ca fiu sa ma interesez de dosarul tatălui meu?

Ce ar trebui sa întreb acolo și cum pot fi sigur ca politia a luat masuri împotriva inculpatului, deoarece eu cred ca politia il protejează.

Iar la primul dosar care la bătut pe tata, am cerut înaintarea dosarului la procuratura, cum pot afla dacă dosarul a fost înaintat sau nu?

Mulțumesc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul politiei este corect, nu trebuie neaparat sa indice prevederi din legi, avand in vedere ca nu depinde numai de ei cercetarea penala, aceasta se face sub supravegherea unui procuror.
Ar fi bine sa mergi, impreuna cu tatal tau, la politie si sa va interesati de stadiul dosarului. Daca nu sunteti multumiti de raspunsul politie va puteti adresa Parchetului de pe langa judecatoria de care apartineti, eventual mergand in audienta la procurorul sef al Parchetului.

| cristimihailov a răspuns:

Nu e mai simplu sa mergi la o firma de bodyguarzi si sa il platesti pe unii sa taca si sa il cafteasca?

| ecf explică (pentru cristimihailov):

Ar fi mult mai bine, pentru ca politia tot pe mine ma amendează dacă vreau sa ma apar... Dar nu cred ca se implica vreo firma în asemenea caz pentru asa procedeu...

| gelu1970 a răspuns:

Tu ai auzit de "Alice In Tara Minunilor"?
Aia nu auzisera de Romania. Cu jegosii si coruptii din tara la ce sa te astepti? Nu stiu ce sa te sfatuiesc. Probabil ca nu ai bani sa iti iei un avocat bun si necorupt. Sincer nu stiu ce sa te sfatuiesc.
E un utilizator TPU "Ioandelasal" care e in masura sa te ajute. Intotdeauna am vazut ca raspunde la intrebari ce au de a face cu legislatia din Romania. incearca sa dai de el si sa ii scrii.
bafta.

| ecf explică (pentru gelu1970):

Mulțumesc, mult

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Inearca sa postezi cele de mai sus si pe avocat.ro,poate gasesti si acolo niste sfaturi.

| ecf explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Mai repede și mai bine se răspunde. Aici decât pe. Avocat. Ro acolo îți arunca doua legi și gata

| Denissssssssssssssssa a răspuns:

În locul tău, aș renunța să mă mai consult cu poliția de acolo de la tine deoarece am impresia că acei polițiști sunt în relații cu făptașul și aș apela la un avocat deoarece el ar ști mai bine ce proceduri ar trebui să se ia și doar un avocat bun te poate ajuta în situația asta sau poți merge direct la procuratură să depui plângere penală pentru loviri și alte violențe, vătămare corporală gravă iar în cazul în care se constată că tatăl tău a suferit leziuni iar rănile au necesitat spitalizare, se poate ca încadrarea juridică să meargă pe *vătămare corporală gravă* iar respectivul riscă să intre la închisoare. Dar repet: asta ține de cât de bun este avocatul la care apelează tatăl tău, de câți bani dispui momentan (pentru onorariu) și de cât de concludente sunt probele puse la dosar, astfel încât inculpatul să nu poată veni cu contraargumente, probele din dosar fiind suficiente încât făptașul să răspundă penal în fața instanței de judecată. Repet: Nu te lăsa în baza poliției pentru că este posibil ca făptașul să-și fi dat partea și astfel să existe riscul ca el să scape nepedepsit, doar cu o amendă contravențională așa că, te sfătuiesc încă o dată să iei legătura cu un avocat bun iar tatăl tău să meargă la IML ca să-și scoată cerificat medico-legal care să ateste că a suferit leziuni și că starea lui de sănătate a fost pusă în pericol, necesitând internare iar în funcție de numărul zilelor de internare, instanța va decide și încadrarea juridică a inculpatului.