| Cristina_Chirculescu_1993 a întrebat:

Salut, o mica intrebare asi avea si eu la 18 ani este obligatoriu sa ti se schimbe buletinul eu l-am facut pe 25.12.1993 si mi se expira pe 25.12.1993 deci? e posibil sa fie o eroare de la ei sau ce? va rog ajutati-ma multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti prea clara. Cartea de identitate(nu buletinul) facuta la 14 ani are termen de valabilitate 4 ani si trebuie schimbata inainte de implinirea varstei de 18 ani iar cea facuta la 18 ani are termen de valabilitate 7 ani si se schimba inainte de 25 ani, doar apoi termenul este de 10 ani. Banuiesc ca ti-ai facut prima CI la 14 ani(1993) si era valabila pana in anul 1997. Totusi fii mai clara si o sa-ti dau un raspuns precis. Numai bine!

| cristinapasager a răspuns:

Wow, e gresita data de expirare pe buletin?
Nu la 18 ani se schimba buletinul, cel facut la 14 ani se schimba dupa 10 ani. Adica la 24.
Du-te la evidenta populatiei ca s-ar putea sa iei amenda pentru buletin expirat. laughing

| UtilizatorTotiPentruUnu a răspuns:

L-ai facut pe 1993 si suntem in 2012.
iti expira pe 1993 si suntem in 2012.
ti-a expirat de mult in aceiasi zi si nu ti-ai facut altul?-.-''
totusi, au trecut atatia ani rolling on the floor
sau ma rog fi si tu mai explicita :/