| Fabbiann a întrebat:

Salut.
Am 18 ani si inca mai am buletinul de 14 care imi expira la anul, adica abia la 19 pot sa il schimb.Multi spun ca obligatoriu, trebuie sa ai buletinul de 18 facut ca sa dai de permis dar al meu inca mai e valabil un an, deci cum sta treaba?happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei care ti-au spus asta vorbesc prostii. Cartea de identitate este valabila pana la data inscrisa.
Probabil ca aceia cred ca exista numai CI de 14 ani, 18 ani, etc, ceea ce nu este adevarat.
Asa fiind poti linistit sa sustii examinarea pentru obtinerea permisului cu actuala CI, bineinteles daca o sustii inainte de a expira valabilitatea.

| darrio2007 a răspuns:

Daca inca mai este valabil, merge.
Conteaza sa fie valabil cand dai examenul pentru permis.

| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul tau este valabila pana la anul, cand faci 19 ani si atunci expira.
Nu-ti face nimeni buletin nou acum, doar pentru ca ai auzit tu la neaveniti ca trebuie sa il ai la 18 ani, ca nu-i adevarat.
Poti sa faci scola de soferi si sa-ti sustii examenul de conducere cu buletinul actual, care are termen de valabilitate inca 1 an.

| anonimg a răspuns:

De acord cu ce s-a spus până acum.
De altfel cartea de identitate poate să fie schimbată și mai înainte de expirarea ei.
Dar cât timp ea are valabilitate, ea poate fi folosită cu încredere.