| AlexPPS a întrebat:

Salut!
Pe 26 iulie am avut un accident usor auto, mai exact am lovit un pieton care era pe partea carosabila cu oglinda, destul de tare. A venit ambulanta, l-au pansat, am fost la politie, am dat declaratii din care reiese ca nu eu sunt vinovat in accident si ca acesta nu are nevoie de ingrijiri medicale.
Astazi ma suna ca are nevoie de spital, inca il doare mana, acesta nu are carte de munca.
Ce se poate intampla daca se duce la spital?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se duce la spital, îl intreabă dacă este asigurat CASS. Dacă are sau nu, nu este vina ta.
Am dat declarații. adică ai d-ta. Dar el ce declarație a dat la poliție?
Dacă îi dai bani fără chitanță și fără obligație legală, nu mai scapi de el. Te va șantaja.

| AlexPPS explică (pentru sadrian46):

In declaratie a scris, dupa povestirea accidentului "nu am nevoie de spitalizare, si nu vreau daune morale sau materiale din partea dansului", de fata cu politistul (eu i-am scris declaratia ca il durea manita)

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexPPS):

Am cunoscut un asemenea caz ca al lui. Dacă a declarat aceasta, nu va obține nimic de acum înainte de la lege.

| mihai69 a răspuns:

Se poate întâmpla să-l pună la plată, dacă nu are asigurare.
Dacă obține un certificat medical de la IML, te poate da în judecată pentru daune. Nu e însă prea sigur că va avea câștig de cauză.

| AlexPPS explică (pentru mihai69):

Supa ce l am lovit a venit ambulanta skurd, ma gandesc ca daca chiar era de spital il duceau atunci.

| mihai69 a răspuns (pentru AlexPPS):

SMURD-ul trimite la cazuri din astea doar un echipaj format de obicei dintr-un paramedic și un voluntar.
Pot apărea diverse efecte neplăcute și după o zi sau două. Iar el are dreptul conform legii să te cheme în judecată până la maximum 30 de zile de la producerea evenimentului. Chiar dacă inițial a spus altceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asteapta sa te sune politia, nu lua nici o decizie in urma telefoanelor de la el. S-ar putea sa incerce doar sa profite. Tu personal nu ai nici o obligatie fata de el.
Accidentele se rezolva doar cu acte.

| NisipLaMare a răspuns:

Poate sa-l apuce toate durerile este prea tarziu trebuia sa rezolve atunci cand a fost la spital.Este problema lui acum poate a cazut de pe bicicleta.
Se pare ca cauta smekerii sa faca bani daca continua denunta-l.