| xPiccolo a întrebat:

Salut.
Pentru o alcoolemie de 0, 6 alcool pur in aerul respirat (in etilotest)
pentru cat se suspenda permisul si ce alte urmari pot aparea?

Rezultatul probelor biologice nu-l stiu.

Astept niste argumente/pareri... dar nu articole din codul rutier, pentru ca pe acelela le-am citit si eu si am inteles ca se suspenda undeva la 180 zile.
Dar nu suns sigur de ceea ce am inteles, asa ca va cer parerea si voua.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca nu ai citit atent prevederile din Codul rutier (OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare).
Suspendarea dreptului de a conduce se poate dispune pe o perioada maxima de 90 de zile, care, in anumite conditii, poate fi marita cu inca 30 de zile, deci suspendarea maxima poate fi pe 120 zile.
In cazul tau, la alcoolemia de 0, 60 in aer, vei avea o alcoolemie in sange de cca 2, 1 ori mai mare, respectiv 1, 26 si fapta constituie infractiune si, daca esti condamnat definitiv, permisul se anuleaza.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani."
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"