| anonim_4396 a întrebat:

Salut people, o intrebare pentru cei care se pricep la motoare.Stiu ca genu`asta de intrebare a mai fost pusa, m-am uitat peste destule dar e altceva cand iti este explicat personal.Deci in decembrie voi implini 16 ani, am cititi pe net ca o lege legata de treaba cu condusu`unui motor de viteza mica s-a modificat si ca voi avea nevoie de un permis pentru a putea conduce legal pe drumuri publice.Asta e prima problema,a doua ar fi ca nu ma pricep la detaliile tehnice ale unui motor, adica am inteles ca cele care sunt permise sa fie conduse la 16 ani sunt cele de 125 cc sau asa ceva, nu ma pricep cam la nimic si mi-ar fi tare de ajutor ceva lamurire pe privat sau in sectia de raspunsuri ca sa inteleg si eu concret cam pe ce fel de tip de motor sa ma axez si cum e cu legea aia. Ofer si funda.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand este doar o propunere si nu a fost aprobata inca.
De la 16 ani poti conduce un moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW), cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si o motocicleta cu CC de pana la 125 cmc si puterea pana la 11 kw, cu permis de subcategoria A1. Pentru motocicleta mai mare ai nevoie de permis de categoria A si varsta minima de 18 ani. Numai bine!

2 răspunsuri:
| pwnstar a răspuns:

Ce motor mai exact?

| BILSTEIN a răspuns (pentru pwnstar):

Iti recomand Malaguti F12, e un scuter super tare, in plus il poti conduce legal de la varsta de 16 ani. Desigur cu permis de A1, care e de moped. Aceste scutere au in general motor de 49/50 cc, dar vezi sa nu fie modificat. Sau mai este Yamaha Aerox. Eu le-am avut pe amandoua. Le recomand. Sper ca te-am ajutat!