| Alyn_Alyn_1995_41ig a întrebat:

Am 13 ani
Am un ATV 125cm, il pot conduce (nu pe drumuri publice)
Dar un motor de 49cm il pot conduce

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce nici un autovehicul, in mod legal, pe drumurile publice, fara permis de conducere de categorie corespunzatoare. Pentru ATV ai nevoie de categoria B1 iar pentru moped (motocicleta de pana la 50 cmc) ai nevoie de categoria AM, ambele se pot obtine numai de la 16 ani si dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea teoretica si practica.

| Alyn_Alyn_1995_41ig explică (pentru Ioandelasal):

Am scris nu pe drumuri publice PS.stau la tara

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alyn_Alyn_1995_41ig):

N-are importanta unde stai si drumurile de la tara sunt publice.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Asa fiind l-ai putea folosi doar in curtea ta sau pe camp.

| darrio2007 a răspuns:

Si care ar fi dupa tine drum nepublic? Nu ai voie la 13 ani. Numai dupa implinirea varstei de 16 ani, dupa ce faci niste cursuri.

| Alyn_Alyn_1995_41ig explică (pentru darrio2007):

An scris nu pe drumuri publice ci in localitate(sat) ps.stau la tara

| Alyn_Alyn_1995_41ig explică (pentru darrio2007):

Am spus NU pe drumuri publice

| suntserios a răspuns (pentru Alyn_Alyn_1995_41ig):

Pai si ai impresia ca drumurile din sat nu sunt publice?

| darrio2007 a răspuns (pentru Alyn_Alyn_1995_41ig):

Si la tara tot drumuri publice sunt. Nu face prostia sa il conduci acum, ca nu mai iei permisul in veci de veci. Amin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la 16 ani cand iti poti lua categ AM, A1, B1 nu poti conduce niciun vehicul cu motor pe drumurile publice