| iKlouD1 a întrebat:

Pot colecta date personale ca si persoana fizica? In cazul în care detin un blog sa colectez adrese de email pentru newsletter, de exemplu sau o pagina de contact.

Am citit prin GDPR, dar nu am gasit nimic sa imi spuna ca nu am voie sa colectez aceste date, dar nici ca as avea voie, era vorba doar despre companii.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general nu poti colecta si prelucra datele personale daca nu esti operator autorizat de date personale.
Daca faci numai ce spui este o zona gri, se pare ca se trece dintr-o extrema in alta, ai vazut ce s-a intamplat la evaluarea nationala si bacalaureat cu anonimizarea numelor si prenumelor elevilor.
Daca este vorba strict de adresele de e-mail atunci nu cred ca este ilegal, la fel si cu nume de utilizator, deoarece acestea au fost facute publice de utilizatori.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

GDPR se refera la datele PERSONALE.
Adresele de e-mail, paginile de socializare etc. nu sunt date personale.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

Să citești legea. Adresele de email cuplate cu un nume de persoană sunt date personale.

| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

Cunosc GDPR. happy
Asa cum ai scris si tu: cuvantul cheie este CUPLATE.
Eu pot avea 101 nume pe social media si adrese de e-mail, dar niciuna nu intra sub incidenta datelor pesonale, pana ce nu se pot asocia cu alte date personale prin care pot fi identificat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

Așa știu și eu. Pace.

| doctorandus a răspuns:

GDPR e pentru firme, organizații, instituții, etc. Dacă nu ești PFA poți colecta date personale, doar că nu le poți vinde.