| Gajeel2000 a întrebat:

Salut
Pot sa circul în uniunea Europeană cu o mașină înscrisă în Bulgaria dacă îi fac ITP în România?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti circula, de altfel si Bulgaria este membra a UE.

| darrio2007 a răspuns:

Da, se poate.

| Simpatic a răspuns:

Pentru masinile inscrise in alte state decat RO, precum Bulgaria, ITP-ul se face doar la RAR si nu la orice statie ITP cum facem cei cu masini pe Ro...
Si da poti circula in Europa cu acest ITP
Din punctul meu de vedere de hater anti masini " cazane" pe Bulgaria, nu as da drept de sedere mai mare de 90 de zile (dupa 90 de zile inmatriculare obligatorie pe RO), caci asa este si in alte state Europene, dar noi suntem europeni ca stat doar cu numele!
Este total gresit ca unii sa plateasca RCA, impozite in Bulgaria dar sa circule si sa polueze doar pe Ro, ei nefiind cetateni bulgari!
Multi dintre cei cu masini pe Bg nu au asigurari valabile, fereasca domnul sa te loveasca un meltean de asta fara sa ai casco!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu chiar

RAR zice asa

https://www.rarom.ro/? p=9695

"Așa cum în România se poate efectua ITP unui vehicul înmatriculat într-un alt stat (în cadrul reprezentanțelor RAR) și vehiculele înmatriculate în România pot efectua ITP în unele țări membre ale Uniunii Europene în baza legislației naționale a acelor țări, fără însă a implica recunoașterea acesteia de către state membre terțe"

| ReddY25 a răspuns:

Probabil