| kukool a întrebat:

Salut.Putin ajutor.Nu stiu daca pun aceasta intrebare in categoria care trebuie dar sper ca TPU sa mute intrebarea unde crede ca se incadreaza...Deci lucrez la Scorseze Security de 4 ani sunt la metrou si acum o luna de zile am facut apendicita si am dat in penitonita si am fost de urgenta la spital, pana sa intru in sala de operatie mi-am sunat sefii si le-am spus ca nu pot veni la munca ca trebuie sa ma operez de urgenta iar cand a auzit seful de obiectiv Richard mi-a spus sa predau tinuta ca nu are nevoie de oameni bolnavi, bun... dupa ce mi-am revenit dupa operatie am sunat pe seful de tura si i-am povestit cat de grav am fost cu operatia iar la insistentele lui la convins pe seful de obiectiv sa nu ma dea afara.Bun toate bune si frumoase am adus medicalul la firma ca am avut medical timp de 30 de zile, dupa aceste 30 de zile am venit la munca prima tura dupa medical, fiind operat recent nu ma mai bagat pe metrou sa stau cate 12-14 ore in picioare ca nu puteam si m-a bagat intr-un post in depoul pantelimon,a trecut acea tura am ajuns acasa iar seara a murit bunica mea care locuia cu mine practic imi era mama mai mult,neavand cine sa se ocupe de inmormantarea ei eu am dus tot greul eu m-am descurcat de tot ce era necesar pentru inmormantare,iar cand trebuia sa intru de munca in acea zi aveam si inmormantarea si am sunat pe sefii de tura sa le spun ca nu pot veni la munca, ca a murit bunica iar seful de obiectiv cand a aflat m-a dat afara pe motiv ca el nu are oameni si eu lipsesc, Ceva de genu DE CE NU AI VORBIT CU BUNICATA SA NU MOARA CA ASA NU TE MAI DAM AFARA.Acum multa lume imi spune ca pot sa il dau in judecata pentru abuz in serviciu sau cam asa ceva, Acum sa fim sinceri unde ati mai pomenit sa te dea afara de la servici pentru ca ai un deces in familie.As vrea si eu o parerea de la voi cam ce variante as avea sa il fac sa plateasca pentru bataia asta de joc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa actionezi firma in judecata si sa soliciti reintegrarea in munca si despagubiri. Conform Codului muncii aveai dreptul la zile libere platite pentru decesul unui membru de familie, citez:
"ART.152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
  (2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern."
Si seful nu te putea da afara fara a efectua o cercetarea prealabila si a emite o decizie disciplinara.
Tu prezinta-te la lucru, la sediul firmei. Te poti adresa si sefului ierarhic superior sau patronului firmei.

| kukool explică (pentru Ioandelasal):

Da ai dreptate luni ma duc sa vorbesc cu patronul sa vedem daca dau de el, eu am toate actele inclusiv certificatul de deces al bunici, am chitanta de la biserica facuta pe numele meu ca sa pot scoate doar eu ajutorul de inmormantare practic am actele necesare pentru un demers in judecata.Cam asa ma gandeam si eu sa al chem in istanta.