| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am avut o operație de curând cu zile de internare și concediu medical și as dori sa aflu dacă contribuțiile mele la cass acoperă costul zilelor de internare si medicalul sau va trebui sa mai plătesc si din buzunar...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are prea mare legatura una cu alta, cel putin in Romania.
Cheltuielile cu internarea si indemnizatia de concediu se primeste indiferent de contributia la sanatate, cu precizarea ca indemnizatia este in functie de media salariilor pe 6 luni anterioare.
Asa fiind nu vei plati nimic, cu exceptia cazului ca operatia era la solicitarea ta (de ex.una estetica) sau unele medicamente sunt cu coplata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ți-a solicitat nimeni oficial bani până acum, acoperă.

| blackann a răspuns:

Pai daca deja ai avut operatia si nu ai platit nu ai ce sa mai platesti. Concediul medical este platit in functie de gravitatea operatiei. Pentru o mana in ghips nu vei primi 75%-100% ca pentru operatii mai grave.