| Suliman_Dous_1995 a întrebat:

Salut, sa zicem ca am un contract de munca de 8 ore, ce se intampla daca lucrez mai putin, sau daca lucrez mai mult dar nu sunt platit?
As dori sa știu ce se intampla in ambele căzuri.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci cand lucrezi mai mult, poti lucra mai putin alta data.
In principiu, trebuie sa lucrezi 40 de ore pe saptamana (8ore pe zi x 5 zile lucratoare = 40 ore lucratoare), chiar daca uneori ramai sa lucrezi peste program, iar alteori pleci mai devreme, se compenseaza intre ele.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca bagi mai mult si esti ne-platit poti recurge la itm sa il incinga pe tepar. Vrei putine ore de munca, lucrezi cu un partener de incredere sau pleci in alta tara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă lucrezi mai puțin, adică mai puține ore. Contractul presupune prezența la serviciu, care presupune semnarea unei condici de prezență la intrarea la serviciu dimineața și la plecare după ce au trecut cele 8 ore. Dacă prezența la serviciu este înregistrată electronic cu un aparat de pontaj, aceasta se face pe baza unui card și a unui aparat care contorizează orele când ai fost prezent la sediul unde ai locul de muncă. Dacă lipsești de la aceste 8 ore zilnice scrise în contract, aceasa poți să o faci doar cu aprobarea șefului tău. Dacă primești această aprobare, atunci nu vei fi plătit pentru orele, zilele când ai lipsit de la serviciu. Dar în aceste ore de muncă poți fi plătit după munca executată, după numărul de obiecte pe care le-ai produs, se numește muncă la normă, iar nu după orele lucrate efectiv, mai exact după orele în care ai fost prezent la serviciu. Astfel, dacă contractul este pentru 8 ore de muncă, ai obligația ca în cele 8 ore să fii la serviciu și să execuți sarcini de serviciu, așa cum ți se dau. Dar dacă stai acolo și nu produci nimic, sau foarte puțin, se consideră că ai lucrat mai puțin, și nu vei plătit după statul la serviciu, care este obligația ta primară, ci după cât ai produs. Dacă ai produs mai puțin, vei fi plătit mai puțin.

| anonimg a răspuns:

În mod normal orele suplimentare se plătesc sau se oferă liber.

| Wr3nch a răspuns:

Sansele sa lucrezi mai putin sunt destul de mici. Si aparte cazul in care jobul e a naibii de permisiv tot trebuie sa ramai la sediu pana se fac 8 ore inainte sa poti pleca. Pentru lucrat mai mult se stabileste timp suplimentar dar e la latitudinea patronului. Daca tie iti ia 4 ore sa faci x, dar colegul marinel o face in 2, o sa iti zica sa te misti mai repede data viitoare si salut.

| Frank51 a răspuns:

Nu se poate lucra mai puțin decât 8 ore, mai ales atunci când lucrezi cu cartelă, pontarea se face la oră, deci trebuie să pontezi la 8 ore fix, dacă pontezi la 7:59, rămân 7 ore.

| RoCkKiD a răspuns:

Cat timp ești prezent la lucru 8 ore, nu contează cât timp si faci ceva. Nu cred ca există oameni care sa lucreze 8/8.

Daca lucrezi extra si nu te plătesc poți face plângere la itm si sa dai in judecata angajatorul.

| Lukasssz a răspuns:

Trebuie sa lucrezi fix 8 ore, daca pleci uneori mai devreme
trebuie sa compensezi a doua zi stand mai mult peste program!