| anonim_4396 a întrebat:

Salut, scoala are voie sa imi ia telefonul pana la 2 daca nu am semnat nici un regulament? Nimeni nu ne-a prezentat nici un regulament.Nu ne lasa pe noi astia de 18 ani sa iesim din scoala in pauze sa fumam. Si legat de corona directoarea ne-a pus sa semnam ca suntem de acord sa facem teste, dupa ce a facut clasa mea scandal ne-a spus ca dacă semnam foaia si scriem jos "nu suntem de acord" nu le facem(nu era nimic de bifat pe foaie in sensul ca nu dorim sa facem testele si m-a pus pe mine sa semnez desi in acel moment eram minor), acum trebuie sa semnam ca am primit testele, sa trimitem poze că sunt facute.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regulamentele scolare nu se semneaza de elevi, eventual se semneaza ca v-au fost prezentate si cunoasteti continutul lor.
Cred ca este exagerat cu predarea telefonului pe timpul orelor, Statutul elevului prevede doar ca nu ai voie sa folosesti telefonul in timpul orelor, in pauze poti sa-l folosesti.
Cu iesitul din scoala pentru a fuma iarasi este o exagerare, atat din partea voastra, cat si a scolii, nu este interzis ca elevii majori sa iasa in pauze, dar nu pentru a fuma.

| Violleta2022 a răspuns:

Un regulament scolar trebuie respectat cu strictete de toti elevi.
Regulamentul nu trebuie semnat de nimeni, este impus de Ministerul educatiei si invatamantului, tuturor elevilor din scoli si licee.
Atata vreme cat esti la scoala, in incinta ei, ai obligatia sa respecti regulamentul si legea. Dupa ce ai iesit pe poarta liceului, poti sa faci ce vrei!
la scoala nu se fumeaza chiar daca ai 18 ani, fiindca ai obligatia sa respecti regulamentul scolar.
Cu telefonul la fel, intri la ore si-l inchizi sau il predai dirigintei ori directorului si la sfarsitd e ore il primesti inapoi. la scoala mergi sa inveti sis a fii atent la ore, nu sa dte disterzi si nici sa ai fun.
In ce priveste contaminarea cu virusul covid, aveti alte obligatii si acolo trebuie sa semnati ca sunteti de acord, cu conditiile impuse de scoala.

| sierra1 a răspuns:

"Nu ne lasa pe noi astia de 18 ani sa iesim din scoala in pauze sa fumam"

in școală sau nu-contează-unde dar in plămânii voștri?