| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! Azi a fost prima mea zi de scoala din anul 2020-2021, pana acum am facut doar online. Sunt la liceu si diriginta a venit azi si ne-a dat declaratii pe proprie raspundere pentru parinti, in legatura cu acordul pentru testarea pentru Covid. A spus ca suntem obligati sa le semnam, ca daca vrem sa mergem la scoala trebuie sa facem acest lucru, desi a spus ca pentru fiul sau nu a fost de acord sa semneze declaratia. Are voie sa ne oblige sa semnam ca dorim sa fim testati in lipsa parintilor, de profesori? In scoala mea nu exista medic sau asistent medical si a spus ca in caz de simptome, profesorii vor testa elevii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le semneaza numai elevii majori, pentru cei minori trebuie sa le semneze parintii. Si testarea se face doar daca elevii prezinta simptome sau au intrat in contact cu persoane confirmate ca infectate, nu se face pentru toti elevii. Si nu este obligatoriu ca parintii sa semneze declaratia, doar ca aceasta este in favoarea elevului, findca va fi testat imediat daca prezinta simptome.
In caz ca parintii nu consimt elevul cu simptome va fi trimis la medicul de familie, care va decide ce sa faca si decizia acestuia este obligatorie.
Se pare ca diriginta voastra nu are prea multa minte daca a spus ca nu semneaza pentru fiul ei. Fii sigur ca o sa semneze ori o sa semneze sotul ei, altfel nu cred ca o sa fie vazuta prea bine in scoala si, asa cum am spus, decizia de a nu semna este in detrimentul fiului.

| Nimeni91 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca nu ne poate obliga, insa mi se pare ciudat, daca nu chiar imposibil, ca dansii, in calitate de cadre didactice, sa ne testeze. Au spus mai multi profesori ca nu au cum sa aduca un cadru medical la scoala, asa ca profesorii ne vor testa. Asta mi se pare strigator la cer. In plus, un om care nu este din domeniul medical nu are nici dexteritate, nici pregatire pentru asa ceva. Eu mi-am mai facut teste rapide, nu sunt dureroase, insa la partea cu profesorii care sa faca teste rapide, nu mi se pare prea bine.

| Irinelp a răspuns:

Profesorii să testeze elevi? Nu nu este posibil că doar ei nu au studii de medicină, și nu ești obligat să o semnezi, o semnezi doar dacă ești de acord.