| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Stie cineva ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg sa depun o plangere pentru santaj prin amenintare si act sexual cu minor? Probele:mesaje vocale pe telefon sunt luate in considerare?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangerea la politia locala sau la parchetul de pe langa judecatoria in circumscriptia careia ai domiciliul. Vor fi luate in considerare numai daca sunt si alte probe. Numai bine!

| LIN2010 a răspuns:

Neaparat la Politie, si la Protectia Copilului, de urgenta, minorul are nevoie neaparata de consiliere psihologica.Nu mai pierde timpul caci acesta lucreaza in favoarea infractorului.Te felicit pentru initiativa si te sustin moral, respecte si ''SUCCES"

| UbexFlo a răspuns (pentru LIN2010):

O sa merg cu mama la Politie cat de repede pot ca sa scap si de beleaua asta.Ca probe ce ar trebui sa am? Mai am o pereche de pantaloni pe care nu am apucat sa-i dau la spalat din ziua aia, niste mesaje vocale cu amenintari...

| LIN2010 a răspuns (pentru UbexFlo):

Probele sunt importante, cand le predeti la politie sa va dea in scris ca le-ati predat, si numar de inregistrare la reclamatia scrisa, in care sa specificati si probele depuse.Pentru mesajele vocale cereti lamuriri cum puteti sa ramaneti totusi si in posesia lor (eventual le puneti sa le auda si le dati nr.de telefon pe care ati primit mesajele)ca sa nu ramaneti fara dovada (ca se mai intimpla pe la politie)si eventual martori care sa sustina cele reclamate de tine.I-ti recomand sa te adresezi si protectiei copilului pentru ca vor cere si ei o ancheta.Si inca un lucru important, trebuie sa te prezinti si la medicul legist pentu obtinerea unui certificat medico-legal care sa ateste actul sexual petrecut. Succes

| Tagaso a răspuns:

La poliție, dacă ai înregistrările vocale e mai bine.

| stpu a răspuns:

Amenintarea trebuie sa fie una serioasa. O simpla conversatie gen "te omor. te bat. te tai. te violez" nu e considerata amenintare. Santajul la randul sau trebuie sa fie foarte solid.
Cat despre probe: Mesajele vocale de pe telefon vor fi respinse. In instanta sunt acceptate doar inregistrarile audio-video care au acordul judecatorului. Mai exact acele interceptari ale Serviciilor de informatii(SRI). Judecatorul va considera ca proba a fost obtinuta printr-un mijloc ilegal si se va indoi de verosimilitatea acesteia. Mai ales in lipsa unor alte probe.
Actul sexual cu un minor nu este considerat o infractiune daca minorul are peste 15 ani. Iti trebuie martori, mai presus de orice. Cel mai bine e sa ajungeti la o intelegere pe cale amiabila. Depune plangere la Politie sau Parchet, si poate astfel va fi convins sa aveti o intelegere.

| UbexFlo a răspuns (pentru stpu):

Am dat o declaratie astazi la Biroul de Investigatie si Criminalistica unde am fost luata de curva desi am specificat clar ca am acceptat intr-un final dupa insistente lungi pentru ca imi era frica de persoana respectiva.Era beat, era drogat.Nu am zis omului ca e vorba de viol, ci de act sexual cu minor pentru ca mama ar fi dat declaratie.Si eu sunt constienta ca nu e vorba de viol si nu am mintit ca m-a luat cu forta doar ca m-a influentat si m-a facut sa-mi fie frica sa refuz ceva, imi era frica deoarece e cu 10 ani mai mare decat mine si mi se pare normal sa fiu panicata mai ales ca stiu ca persoana respectiva se drogheaza, consuma bauturi alcoolice si face foarte urat la bautura, umbla cu briceagu dupa el.Era normal sa aleg cea mai buna varianta ca sa nu ajung acasa cu anatai pe mine si alte cele. Povestea e ca el e cam obsedat de mine si pentru ca l-am refuzat, ca am refuzat o relatie cu el, a inceput sa-si iasa din minti si in timpul actului sexual s-a terminat inauntru sperand la o probabila sarcina.Acum imi ameninta prietenul ca peste 5 ani sigur voi fi a lui pentru ca stie ca ce-a facut duce la sarcina dar el nu stie ca eu am probleme cu chisturile ovariene si ca e foarte probabil sa nu raman insarcinata.A fost ca o razbunare care, la final, sa ma oblige sa fiu cu el, sa fiu a lui pentru ca e copilul lui. Dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat imi spunea sa stau linistita ca nu se intampla nimic iar dupa cateva zile, intr-o seara, m-a tot sunat in continuu si m-a amenintat si santajat ca daca nu fac cum spune el o sa-i faca rau familiei mele, ca daca ma vede trecand pe strada cu masina cu unchiul meu imi da foc si mie si lui, ca ne bate pe toti, ca intra peste mine in casa, ca daca nu-i raspund la telefon vine la mine la poarta si face scandal si ca nu vine singur, ca are oamenii lui.I-am spus o data cand m-a sunat sa ma lase in pace si sa nu ma mai sune ca vreau sa dorm si mi-a spus:"da`tu chiar vrei sa dormi pe veci?'happy Nu mi se pare o nimic toata.Mai nou il suna si pe prietenul meu si ii spune ca ma lichideaza si ca asa nu o sa aiba parte niciunul din ei de mine.Nu sunt prea sexy, nici prea fotomodel si nici prea frumoasa ca sa patesc din astea dar am prea multa incredere in oameni si persoana espectiva a profitat de faptul ca am avut incredere in el dupa insistente sa ma conduca pana aproape de casa si a mai profitat si de faptul ca ete mult mai mare decat mine si ca e normal sa ma sperie acest lucru mai ales ca stiu atatea despre el.Agentul Sef mi-a cerut telefonul sa auda mesajele vocale dar nici macar nu a ascultat 30 de secunde din unul si deja mi-a zis ca nu m-a amenintat desi eu aveam amenintari destul de solide.Imi pare rau ca nu am inregistrat eu cand imi zicea ca ma omoara dar faptul e consumat.Martori la actul sexual nu am dar am martori la amenintarile de la 12 noaptea cand ma plimbam prin curte de nebuna si l-am trezit pe varul meu sa fie atent la poarta ca poate vine nebunu` ala cu toporul. Politia m-a luat pe mine de c***a, de mincinoasa si alte alea dar ei nu stiu ca multe persoane se uita la filme mereu si mai nou, nu se mai folosesc doar de o replica din filme, se folosesc de tot filmul si isi fac anumite scenarii fix ca in filme. Taica-su abia a iesit din inchisoare dupa cativa buni de stat acolo si acum sunt toti uniti in toata treaba asta.Nu e chiar asa simpla treaba precum crede politia. Daca am zis ca persoana respectiva consuma droguri de ce nu m-a intrebat nimeni ce si cum si unde? De ce nu le pasa cand cineva vine si face niste acuzatii destul de grave? Nu am probe, intr-adevar, dar se poate face o ancheta.
In legatura cu actual sexual cu minor...Actul sexual cu un minor care are peste 15 ani, in conditiile in care acesta este influentat sau agesorul profita de increderea acestuia se considera infractiune si se pedepseste cu pedeapsa de la 2 la 7 ani daca nu ma insel.Nu am probe dar atunci cand o sa nasc probabil, o sa se vada al cui e copilul. Sper din tot sufletul ca anexita sa ma ajute si sa nu fi ramas insarcinata si poate reusesc sa duc niste probe la politie desi stiu ca sansele sunt mici pentru ca a trecut exact o saptamana de atunci.

| stpu a răspuns (pentru UbexFlo):

In viata cea mai buna aparare este prevenirea. Daca nu inveti sa previi anumite evenimente nefericite, vei avea mult de pierdut.
Actul sexual impotriva vointei tale se numeste viol. Violul inseamna cand obligi pe cineva sa faca sex cu tine chiar daca acesta nu doreste. Il poti obliga in diferite moduri... Daca ai facut sex pentru ca ti-a fost frica de el se numeste viol.
La ce sectie de politie ai depus aceasta plangere? In ce oras?
Incearca sa depui o plangere si la parchet. In speranta ca procurorii vor avea mai multa minte.
Si daca nu te asculta politia, imi poti spune mie printr-un mesaj unde consuma droguri, de la cine, cu ce pret etc. big grin

| UbexFlo a răspuns (pentru stpu):

In sfarsit cineva care a inteles treaba cu frica si cu cedatul.

| anonim_4396 explică (pentru UbexFlo):

Asta-i cea mai mare idiotenie, ti-ai tras-o cu ala de bunavoie, si acum il reclami,,, nu te-a satisfacut, sau ce?

| iKivy a răspuns:

Politie big grin O sa il rezolve ei pe ala happy

| Babytzuu a răspuns:

Buna! Te duci la Postu de politie din localitate sau orasu tau si ai sa le explici ce s-a intamplat... Pentru santaj o sa intre la puscarie iar pentru act sexuaal cu un minor o sa ia cu suspendarewinking deci la.i bagat cel putin 10 ani la puscarie mult succes