| Petru1918 a întrebat:

Salut.Sunt clasa a 11-a profil mate-info-engleza si as vrea sa urmez o facultate de profil uman de tipul stiintelor politice.Vreau ca la anul sa ma transfer la uman la anul si nu stiu daca voi putea da Bacul la materiile de acolo... vreo idee?

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

BAC-ul il dai la materiile profilului de care apartii, indiferent ca esti acolo din clasa a 9-a, sau te-ai dus acolo in clasa a 12-a, in vacanta intersemestriala.Totusi,unele licee mai pretentioase - de o parte a colegiilor nationale zic - pot sa ceara si un fel de "examen de echivalare", sa te vada cat de bun esti la materiile de la profilul la care te muti.Nu e o procedura des intalnita, dar se mai practica.Chestia asta se face indiferent daca te duci de la Real la Uman sau de la Uman la Real, mai ales la a doua.Totusi,daca esti bun la materiile pentru SP/SPA, esti bun si venind pe filiera realista.Chiar nu-i mare filosofie cu o astfel de facultate, e de decor mai mult, dar faci ce doresti. Apropo, neaparat, mai baga o limba straina pe langa cele pe care deja le stii.Nu de alta, dar se mai recomanda.

1 răspuns:
| oldschoolrom a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la secretara de la liceul tau si sa intrebi, aici poate ca vei gasi mai multe variante si nu o sa fii lamurit.