| hvc a întrebat:

Salut,

Sunt din provincie, am luat amenda astazi in Bucuresti pentru ca am traversat strada pe rosu... Unde trebuie platita amenda, in Bucuresti sau in localitatea mea? Ce se intampla daca nu platesc amenda? Ideea e ca pot plati doar jumatate din amenda in termen de 48h (dar sunt la servici momentan, iar dupa ora 17:00 nu cred ca voi mai putea plati nicaieri la acea ora si in weekend banuiesc ca nici atat) si nu am de gand sa platesc toata amenda.

Multumiri anticipate!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda o poti plati oriunde si trebuie sa trimiti dovada organului care te-a amendat.
Daca platesti in 48 are platesti jumatate din minimul amenzii, nu din amenda stabilita. Daca nu platesti in aceasta perioada vei avea de platit amenda stabilita prin procesul verbal de contraventie.
Amenda se poate plati la orice unitate CEC sau la orice oficiu postal.

| RovShark a răspuns:

Poti platii aici: https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public
Online

Vei fi nevoit sa o platesti odata cu impozitul.Cel mai bine ar fi sa o platesti si scapi asa poti ajunge la majorari ale amenzii pentru intarziere....blablabla.

| hvc explică (pentru RovShark):

Impozitul il plateste tata (e pe numele lui), daca nu platesc amenda tot ii va aparea cand va dori sa plateasca impozitul?

| RovShark a răspuns (pentru hvc):

Da