| Quassarus a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a la un liceu din judetul Bacau, iar pe langa programul asta de "o saptamana la scoala una online" ne mai sunt adaugate si o ora de TIC marti la ora 18 si o ora de Sociologie miercuri, la 17. Din ce am inteles acesti profesori au cateva probleme de sanatate si nu isi pot desfasura orele la liceu, dar mie mi se pare prea absurd sa mergem la ore pe la 17, 18.Sunt zile in care uit complet si eu sunt plecat de acasa si nu pot intra la ora domnului de sociologie de la 17 si primesc absent. In perioada asta noi elevii suntem atat de stresati cu temele, transcrierile lectiilor care nu s-au inteles la ora online etc. Inteleg ca toata lumea e afectata de pandemie si toate sunt date peste cap, dar cred ca puteau rezolva problema asta si altfel. Oricum, intrebarea mea este daca scrie cumva in legislatie despre intervarul orar in care elevul are nevoie sa desfasoare activitati in cadrul scolii/liceului.Si daca pot ramane corigent daca nu reusesc sa ajung la toate aceste ore. Imi cer scuze daca am greseli de exprimare sau daca am fost prea revoltat sau amplific prea mult lucrurile. Multumesc

Răspuns Câştigător
| PsyhoChild a răspuns:

Ce fac ei este ilegal. Daca nu ai program orar dupa masa nu au voie sa-ti bage ei orele cand vor. Puteti sesiza inspectoratul judetean

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Din ce înțeleg in mod normal intri de dimineață.

Ridicol programul. Profesorii aia doi nu pot intra la niste ore mai ok?

Cam asta e școala pe timp de pandemie... Nu prea ai ce face, trebuie sa intri la orele respective. Dacă absentezi prea mult o sa ramai corigent.

Totuși incercati să tratați problema... Mi se pare ridicol ca profesorii respectivi să facă ore in afara programului normal la care sa pună și absențe...