| Mariangrigore22 a întrebat:

Salut, sunt luat in spatiu la tatal meu vitreg si vreau sa stiu daca tatal meu biologic poate sa treaca casa pe numele altei persoane (nu il mai caut si imi spunea ca va trece casa altuia). Casa este pe numele lui dar ambii parinti au muncit la construirea ei si nu sunt divorțați

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa vanda casa, atat timp cat este proprietar.
Daca si mama ta a contribuit la constructie are dreptul la o parte din pretul de vanzare, respectiv la suma cu care a contribuit.

| Mariangrigore22 explică (pentru Ioandelasal):

Dar poate pur si simplu sa puna pe altcineva proprietar? Fara bani la mijloc. Nu am nici o treaba cu chestiile astea, intelegi tu.

| Vapaie a răspuns (pentru Mariangrigore22):

Da atat timp cat el este proprietar in acte poate savanda cand vrea si cui vrea. Daca acontribuit si mama tasi se intelege cu ea ii poate da o parte din bani. Actul de vanzare cumparare din ce stiu nu poate fi atacat de catre mostenitori.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariangrigore22):

Nu poate transmite dreptul de proprietate decat prin act juridic autentic (contract de vanzare-cumparare, donatie, intretinere). Donatia este gratuita.

| anonimuIl a răspuns:

Casa aia nu există pentru tine și poate să o vândă când vrea și cui vrea el.