| agmgosth a întrebat:

Sunt PFA si platesc cas cass si impozit la fisc. Pot primi concediu medical? Sunt internat la spital si nu stiu cum e treaba cu concediul medical pe pfa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti asigurat de sanatate, astfel ca poti primi concediu medical, daca ai contribuit la fondul de sanatate cel putin 1 luna in ultimele 12 luni anterioare, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
a) concedii medicale şi indemnizaţii pentru incapacitate temporarã de muncã, cauzatã de boli obişnuite sau de accidente în afara muncii;
ART.3. Dreptul la concediile şi indemnizaţiile prevãzute la art. 2 alin. (1) este condiţionat de plata contribuţiei de asigurãri sociale de sãnãtate destinatã suportãrii acestor indemnizaţii, denumitã în continuare contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii."
Pentru indemnizatie adreseaza-te Casei de Asigurari de Sanatate din judetul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti primi concediu medical, si nici nu vad la ce te ar ajuta ca doar nu esti angajat

| agmgosth explică (pentru suntserios):

M-ar ajuta pentru ca sunt in incapacitate de munca.