| Xenoverse a întrebat:

Sunt un baiat cu handicap cu gradul 2 si primesc pensie, dar am voie sa muncesc 4 ore pe zi si vreau sa adaug un anunt pe OLX ca vreau sa-mi caut loc de munca.

Dar am o nemalurire nu stiu ce inseamna "lucrator comercial" sau "lucrator productie - depozit - logistica".

Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lucrător comercial inseamnă vânzăror în magazin de obiecei.
Lucrăror depozir este cineva care manevrează mărfurile în depozit, mișcând lăzile manual sau cu un utilaj mecanic. Logistică se referă de multe ori la transport marfă. Fiindcă cele trei sunt puse una lângă alta, ar rezulta că au nevoie de un om necalificatm bun la toate, care să facă diverse operații, să descarce din camioane, să miște și să aranjeze marfa în depozit și să o transfere la spațiul de producție.
Ce părere am eu. Dacă dai un anunț pe OLX și menționezi și gradul de handicap vei fi ingnorat complet de angajatori.
Astfel pentru a reuși în obținerea unui loc de muncă, bazându-te și pe aceste aspecte legale,
=====
Angajatorii persoanelor cu dizabilități beneficiază de următoarele drepturi:

deducerea la calculul profitului impozabil a sumelor aferente adaptării locurilor de muncă protejate şi achiziţionării utilajelor şi echipamentelor utilizate în procesul de producţie de către persoana cu handicap;
deducerea la calculul profitului impozabil a cheltuielilor cu transportul persoanelor cu handicap de la domiciliu la locul de muncă, precum şi a cheltuielilor cu transportul materiilor prime şi al produselor finite la şi de la domiciliul persoanei cu handicap angajată pentru munca la domiciliu;
decontarea din bugetul asigurărilor pentru şomaj a cheltuielilor specifice de pregătire, formare şi orientare profesională şi de încadrare în muncă a persoanelor cu handicap;
o subvenţie de la stat în condiţiile prevăzute de Legea 76/2002 privind sistemul asigurărilor de şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.
=====
Să te adresezi direct la companiile mari care lucrează în zona dtale cu o cerere.

| mihai69 a răspuns:

"lucrator comercial" = vânzător;
"lucrator productie - depozit - logistica" = muncitor calificat / manipulant în depozit / care se ocupă cu aprovizionarea cu materiale auxiliare necesare desfășurării producției.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrător comercial poate sa insemne gen angajații de la LIDL. Ăștia sunt universali prin magazin pentru ca ei aranjează marfa în raft, ei lucrează pe rand la casa de marcat, ei fac și curățenie, ei primesc și marfa in depozit. Nu ai de unde știi în ce sector cauta, poate cauta numai pentru aranjat marfa in raft și aici zic ca te descurci. Doar suna și întreabă