| Gas22 a întrebat:

Știe cineva o casa de schimb valutar din Bucuresti care nu pecepe TVA sau care percepe TVA scazut?
Multumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o casa de schimb valutar nu percepe TVA pentru schimbul valutar (vanzare sau cumparare de valuta), fiind scutita de plata TVA, conform Normelor de aplicare a Codului fiscal, citez:
"(17) Se cuprind în sfera operaţiunilor scutite conform art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 4 din Codul fiscal operaţiuni precum schimbarea bancnotelor sau monedelor într-o altă valută sau în aceeaşi valută şi distribuirea de numerar."