| Zepw a întrebat:

Acum cateva zile am luat o amenda pentru nepurtarea centurii de sigurata. Daca eu nu platesc aceasta amenda, sunt sanse sa se prescrie? Mentionez ca am 19 ani si nu detin nimic pe numele meu. Va rog sa raspundeti doar in cunostinta de cauza. Dau fundawinking

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda va fi trimisa organului fiscal si acesta va incerca executarea silita. Daca nu reuseste, din lipsa bunurilor executabile silit, acesta poate face sesizare la instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, pot fi pana la 50 de ore.

| Maioru a răspuns:

Cand politistul a completat procesul verbal de contraventie nu ti-a cerut cartea de identitate si a trecut datele in PV? Daca nu platesti amenda va ajunge PV la circa financiara pe raza careia locuiesti si o vor plati parintii tai.Statul nu pirde niciodata.Chiar daca mentionai in PV ca vei face contestatie tot erai obligat sa o platesti dupa care sa ajungi la proces, diferenta este ca daca platesti in 48h platesti jumatate din minimul amenzii trecute in PV, daca nu te incadrezi in termen vei plati integral suma din PV