| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am luat si eu amenda vineri pentru nepurtarea centurii de siguranta, militianul mi-a scris pe proces 145lei 2X145 cat trebuie sa platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda minima prevazuta este de 2 sau 3 puncte-amenda, in prezent 1 punct amenda este de 145 lei.
Amenda data este de 290 lei (2 pct. amenda) dar ai inlesnirea de a plati numai jumatate din minim, respectiv 145 lei, daca platesti amenda in 48 de ore lucratoare, respectiv daca o platesti luni sau marti, pana la inchiderea programului acolo unde o platesti (Trezorerie, CEC Ban, Posta, etc).

| Gabitzu246 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc Frumos...

3 răspunsuri:
| tintareco a răspuns:

Amenda,dacă se plăteşte în 48 scade cu 50%.Atît.Luni dimineaţa la prima oră, trebuie achitată, aducînd drept scuză, sîmbăta şi duminica: toate sînt închise.

Răspuns utilizator avertizat