| galaxytron a întrebat:

Salut TPU! Am 14 ani si am furat un lucru in valoare de 21 de lei. Dupa ce am iesit din magazin m-au prins cei de la paza, spunand ca m-au vazut pe camera. M-au pus sa platesc produsele, sa semnez pe o fisa semnatura si mi-au luat datele de pe buletin, inclusiv nume, adresa etc. N-au sunat la politie, dar au zis ca fisa cu datele mele vor ramane la ei. Ma poate ajuta cineva cu:
1. Ma va afecta acest lucru pe viitor in vreun fel?
2. Pot sa mai cumpar din magazinul respectiv?
3. Cat timp va ramane fisa aceea la ei.
Mentionez ca aveam bani, am vrut sa vad ce se intampla. Nu-mi tineti morale, ca nu sunt mandru de ce am facut.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Te va afecta doar daca vei mai fura, a doua oara aproape sigur ca o sa-ti faca plangere penala.
2.Sigur ca mai poti cumpara, nu exista nici o interdictie legala in acest sens, dar o sa fie atenti la tine.
3.Va ramane cat timp vor s-o tina, nu exista prevazut un termen.

| CostinAlamariu a răspuns:

1. Nu
2. Da
3. Mult

Răspuns utilizator avertizat
| kGeorge a răspuns:

Daca nu au chemat politia nu se va intampla nimic. Doar ca cei de la paza vor fi mai atenti la tine cand vei mai intra in magazin.
Fisa aia au facut-o in caz ca te mai prind iar la furat pe camera si reusesti sa scapi cu produsele(banuiesc)

Mai rau se faceau ei de ras daca chiar chemau politia pentru 20 de lei.

De curiozitate, ti-au mai dat produsul? Sau ti-au cerut ei 21 de lei si i-au bagat in buzunar?

| utilizatorsexy a răspuns:

Daca doar voiai sa vezi ce se intampla nu mai intrebai acum

Ti au luat datele in caz ca repeti asta si iti iese sa le fie mai usor sa te reclame dar oricum nu au calitate ei sa te legitimeze ci politia

Nu te afecteaza cu nimic daca nu au chemat politia dar in caz ca o chemau te alegeai cu un dosar penal, in general se renunta la urmarirea penala prima data plus ca esti si mic

Da, mai poti cumpara de la ei dar o sa fie cu ochii pe tine

Daca continui asa n o sa ajungi bine

| GheorgheMaya a răspuns:

S-a mai intamplat ceva?