| Fodoristi460 a întrebat:

Am 17 ani si am intrat in belele, am furat dintr-un magazin niste produse in valoare de 230 ron, m-au prins cei de la paza si a venit mama sa plateasca produsele. Cei de la paza au sunat politia si au spus ca trebuie să-mi faca dosar penal.
Ma poate ajuta cineva cu:
1. Ce inseamna dosar penal?
2. Ce se va intampla in viitorul apropiat?
3. Cat timp dureaza un dosar?
4. Mai pot face permisul de conducere?
Ps: totul s-a intamplat acum 7 zile si nu mai am nici un dosar la politie.
Si nu sunt mandru de ceea ce am facut.
MULTUMESC.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai comis infractiunea de furt si se poate incepe urmarirea penala impotriva ta pentru aceasta infractiune.
Dupa terminarea urmaririi penale poti fi trimis in judecata. Fiind minor si infractiunea usoara se va lua impotriva ta cel mult o masura educativa neprivativa de libertate. De asemenea se poate renunta la urmarirea penala si sa nu mai fii trimis in judecata, avand in vedere valoarea mica a furtului si faptul ca prejudiciul a fost recuperat.
Cat dureaza dosarul nu se stie, poate dura cateva luni. Acest dosar nu are nimic de a face cu obtinerea permisului de conducere, nefiind o infractiune foarte grava si nici una la regimul juridic al circulatiei rutiere.

1 răspuns: