| andrian1960 a întrebat:

Am 17 ani si locuiesc in Anglia, vreau sa dau o fuga in Romania pentru 2 saptamani (cu avionu) singur pentru ca parintii mei nu pot sa ma insoteasca. Ce trebuie sa am ca sa pot sa vin acasa si sa ma intorc? Am auzit ca de venit in Romania pot dar de intors nu. Este adevarat? Ce trebuie sa am la mine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acasa poti veni si singur dar nu te vei putea reintoarce singur in Anglia.
Pentru a putea iesi din Romania trebuie sa ai o declaratie autentificata a parintilor, prin care isi dau acordul sa pleci in Anglia si indica un insotitor major. Poate fi si personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii, dupa caz.
Declaratia se poate da in Romania la un notar public iar in Anglia la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).

2 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Din Romania nu te lasa sa iesi daca esti minor si nu ai imputernicire de la parinti, mai asteapta cateva luni sa faci 18 ani :d

Răspuns utilizator avertizat