| Denis_Daniel_1992_a1LV a întrebat:

Salut TPU.
Am cumparat o masina, mai exact Mazda Premacy 2004 1.6 Benzina.
Actele au fost facute intr-un centru special pentru asa ceva.
Citind legislatia am aflat ca vehiculele fara stapan sau proprietar se radieaza din oficiu in termen de 30 de zile.
Si la fel si cele care nu au fost luate in considerare de cumparator.
Eu am primit o foaie care atesta ca am cumparat aceasta masina de la acel centru de acte mai exact specifica suma,nume cumparator, nume vanzator etc.
Intrebarea mea este trebuie sa duc de urgenta acea foaie la primarie sa iau in evidenta masina pe care am cumparat-o? Tin sa mentionez ca am cumparat-o cu numere rosii de la un vanzator din acelasi judet, bineinteles pentru inmatriculare stiu care sunt demersurile si mai pot scoate o serie de numere rosii, ulterior atunci cand am sa termin cu permisul.
Deci trebuie sa duc acea foaie la primaria din comuna mea ca sa iau masina in spatiu?
Daca nu o fac acum si o fac peste cateva luni cand termin cu permisul mai e valabil? Sau e masina radiata?
In legislatie scrie in termen de 30 de zile.
Ma puteti sfatui va rog frumos?
Rog seriozitate si oamenii care au intalnit acest fel de situatii si cunosc precis ce si cum.
Multumesc Frumos

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina trebuie inmatriculata pe numele tau in maximum 90 de zile de la data cumpararii, daca nu o faci se suspenda inmatricularea.
In aceasta perioada o poti inmatricula provizoriu, tot pe maxim 90 de zile.

| Denis_Daniel_1992_a1LV explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,am uitat sa precizez ca masina a fost adusa din Germania de catre acel vanzator, nefiind inmatriculata in Romania
mai e nevoie de acele 90 de zile pentru care eu v-a trebuii sa umblu sa o inmatriculez?
si la o masina adusa din straintate, care nu e trecuta in Registru auto roman deloc, e nevoie de fiscal?
am inteles ca nu am ce fiscal sa scot la ea daca nu a fost inmatriculata

| Denis_Daniel_1992_a1LV explică (pentru Ioandelasal):

Si ca fiscalul se v-a da atunci cand am sa o inmatriculez eu masina la rar o sa-l primesc de la primarie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Denis_Daniel_1992_a1LV):

Daca nu ai adus-o tu din strainatate ci ai cumparat-o in Romania, de la un cetatean roman, atunci este nevoie de certificatul de atestare fiscala a acestuia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Denis_Daniel_1992_a1LV):

Nu este nevoie de certificatul tau, doar dovada ca este declarata la compartimentul de impozite si taxe.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, în maximum 30 de zile trebuie să o înmatriculezi pe numele tău.