| donnie112 a întrebat:

am intalnit de multe ori in trafic, echipaje de politie care stau in masini fara inscriptiile politiei si neinmatriculate cu "MAI" sau mai stau ascunsi cu masina, incat sa nu fie observati. e legal sa stea ascunsi sau sa stea in masini fara inscriptii?

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Asta se intampla doar la noi in tara, intr-o tara civilizata nu intalnesti fenomenul..Conform legislatiei in vigoare, nu exista nici o mentiune cu privire la masinile pe care se monteaza aparatele radar. Astfel politistii au primit, o "portita" legala pe care au speculat-o si au inceput sa foloseasca tot mai des masinile neinscriptionate.Nicaieri in lege nu se stipuleaza ca masina trebuie sa fie inscriptionata cu insemnele Politiei sau sa fie inmatriculata la MAI. Potrivit legii, aparatul radar este singurul care trebuie sa detina anumite acte eliberate de metrologie, iar unicul act care "il leaga" de masina pe care este montat este un certificat pe care este trecut numarul acesteia.
Asadar e legal, pentru ca legea e prost facuta si ei ca orice,, smecheras '' care cauta o cale sa bata sistemul, profita, au si o explicatie pe care eu unul nu dau 2 lei :Folosirea unor astfel de autoturisme este legata de contractele de leasing incheiate de minister, contracte care, pina ce nu sint duse la bun sfirsit, nu permit inmatricularea masinilor la Ministerul Administratiei si Internelor.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este cât se poate de legal.
Pa, pa.