| EDWARD96 a întrebat:

am inteles ca de la 16 anisori poti sa iei permisul, intrebarea mea este daca poti conduce si motocicleta sau doar scuter sau cum este dati-mi si un model de motor care as putea sal conduc dar nu scuter. ofer funda! 1111

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani se poate obtine permis de categoria AM (pentru moped), A1 (motocicleta pana la 125 cmc) si B1.
Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, la aceste categorii se incadreaza, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare; "
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Pentru toate trebuie sa faci scoala de conducere si sa sustii testele teoretic si practic. Scoala se poate incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 16 ani.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bun raspuns al lui Iandelasal. Este un specialist in domeniul legislativ.

| 1cristian1990 a răspuns:

Cand am facut eu acum 6 ani permisul, se putea obtine si la 16 ani B1 pentru masini mici speciale care sunt limitate insotit de un adult cu permis! Si A1 pentru motoare cu capacitatea cilindrica pana in 125cc! Acum nu mai stiu legea aceasta exact, dar te oti duce sa te interesezi cel mai bine la o scoala de soferi sau la sediul unde se elibereaza permisele de conducere! Succes!

| vLooM a răspuns:

Orice permis se ia de la 18+, nu conteaza ce este masina / scuter.
Daca ai 18 ani si ai permis atunci poti sa mergi cu masina / scuter.

| suntserios a răspuns (pentru vLooM):

Mai informeaza te si pe urma raspunde.

| Laurentizyu a răspuns:

Te dezamagesc, dar nu se ia nici un permis la noi in tara de la 16 ani.cine ti-a spus te-a pacalit.Nu suntem in america.permisul se ia la 18 ani si pentru moto pe la 21 ani

| suntserios a răspuns (pentru Laurentizyu):

Daca nu stiti nu raspundeti ca induceti oamenii in eroare.

La 16 ani poti lua permis categoria AM pentru scutere pana in 50cmc, categoria A1 pentru scutere pana in 125cmc si categoria B1 pentru masini pana in 500cmc.

| Laurentizyu a răspuns (pentru suntserios):

Specifica ce fel de permis, nu te mai umfla ca tu nu sti sa pui intrebari

| Laurentizyu a răspuns (pentru suntserios):

De ce mai intrebi daca stii?

| vLooM a răspuns (pentru suntserios):

Bine ca stii tu ma, Nu a specificat cat are scuterul, cand am raspuns nici nu mi-a dat prin cap sa zic 50 cmc eu! ( la astia stiu si eu ca la 16 ani )
Dar eu m-am referit la masini si scuter 125 cmc!
Nu am specificat cat cmc... straight face

| suntserios a răspuns (pentru vLooM):

"Orice permis se ia de la 18+, nu conteaza ce este masina / scuter." Habar nu aveai ce spuneai, doar te aflai in treaba

| EDWARD96 explică (pentru vLooM):

Nu poti sa te scoti.