| Anaboerescu987 a întrebat:

Salut TPU. Am nevoie de ajutor urgent legat de o masina de pe numele x(exista 3 persoane, x, y si z). Y conduce o masina care este pe numele si adresa lui X, X fiind o persoană care are adresa lui Z(legal in buletin). Este posibil ca Z sa ia oricand decizia ca masina lui Y sa nu mai fie pe adresa lui fara ca Y sa fir de acord sau sa stie?
[Tin sa precizez faptul ca Z nu a semnat niciun contract pentru a fi de acord, ci Y si X.]

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Z nu are nici o treaba cu acea masina, doar proprietarul poate hotari in legatura cu aceasta.
Si daca X a vandut masina lui Y acesta are un termen de 90 de zile s-o inmatriculeze pe el, altfel inmatricularea se suspenda si nu mai poate circula legal cu acea masina pe drumurile publice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar proprietarul din acte are drept asupra masinii si a actelor acesteia atat

| anonimuIl a răspuns:

Te referi dacă X are adresa la Z și Z vrea să radieze mașina de la poliție care e pe numele lui X? Nu poate Z.

| anonimuIl a răspuns:

Y nu are mașina aia a lui, doar merge cu ea și are la el actele care sunt pe numele lui X.