| Mikey12 a întrebat:

Am o cunostinta pe care am ajutat-o cam cu vreo 6 luni in urma. Si-a facut portare de la telekom la Orange pe contul meu ca sa poata sa ia un telefon. Desigur am fost de acord sa o ajut cu conditia sa isi plateasca partea sa de abonament.
Fiind plecat din tara in ultimile 3 luni si ajungand aseara acasa gasesc cutia postala plina cu scrisori de la Orange si creditexpress ca sa platesc datorie de 890 lei. Acuma ce pot face pentri ca nu am de gand sa platesc abonamentul altuia. Pot sa o dau in judecata pentru inselaciune? Scap macar de plata inutila?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune ci numai s-o dai in judecata pe cale civila, dupa ce vei plati datoria la Orange. Pentru a scapa de plata in continuare solicita rezilierea contractului.

| darrio2007 a răspuns:

Cere-i socoteală cunostintei respective sa-si plateasca partea de abonament.