| mrGri a întrebat:

Salut TPU!
Am o intrebare despre emigrare.
Exista o metoda prin care se poate solicita sa fii deportat in alta tara pe criteriul ca esti persecutat sau in pericol in propria tara?
Stiu ca in UK se poate cere azil politic insa pentru cetateni din UE sunt mai putine sanse, trebuie sa mergi acolo si sa ceri un "screening", se poate face si odata ajuns la ei in aeroport.
Stiu si despre tari unde iti poti cumpara cetatenia cu cateva sute de mii de euro si eu zic ca ar merita daca as avea acei bani.
Ideal ar fi sa se vorbeasca si engleza.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o metoda sa fii deportat, Romania nu-si deporteaza propriii cetateni, se deporteaza doar cetateni straini si fara cetatenie si numai pe motive intemeiate.
Daca pleci in alta tara poti cere azil, doar ca, in prezent, nu o sa-ti fie acordat usor intr-o tara europeana si nici chiar in altele, daca nu esti milionar.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti cumpara nimeni cetatenia, asta este bulshit inventat!
Nu-ti da nimeni nici un ban, dar dac esti eligibil, iti permit intrarea in tara respectiva si atat. Este problema ta cum iti iei de munca acolos i cum iti castigi existenta, ca nu-ti da nimeni bani pentru atata lucru. Cetatenia tarii respective o poti obtine multi ani dupa ce ai intrat in acea tara si ai dovedit ca ai invatat limba locala, ca ti-ai luat job si ca te comporti ca un cetatean exemplar.
Cetatenia nu se acorda automat!

Daca ceri azil politic, poti cere doar daca dovedesti ca provii dintr-o tara comunista sau din lumea a 3-a unde ai fost matratat si abuzat fizic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti cere azil pe teritoriul unei tari, sau la granita la intrarea in tara respectiva. Azilul asta trebuie cerul pe motive intemeiate, nu cred ca un cetatean roman are mari sanse sa obtina azil politic undeva, mai ales in Europa

| doctorandus a răspuns:

Da, poti *cere*. Daca ti si se aproba e alta chestiune.

In general Romania este considerata tara sigura. De fapt, chiar Irakul, aflat practic in razboi civil in stare de mocnire, este considerat tara sigura.

| alina2k18 a răspuns:

Cine te persecuta puiule?
laughing)

| goguPatent a răspuns:

La cum ai pus intrebarea, se intelge ca tu vrei sa trimiti un mail prin UK pe undeva si aia sa te ia de acasa cu masina daca se poate si sa te duca la ei acolo nu?

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

Ia tu de manuta o ucrainianca si mergeti pana acolo, cereti azil spunand ca tu ti-ai pierdut pasaportul. Nu prea stiu cum treci de interviu totusi. Desi e poate tarziu acum, a cam trecut valul! Cine a vrut si a putut sa o tuleasca din Ucraina a facut-o deja.

| mrGri explică:

Asa cum am spus, in UK se poate face cerere odata ajuns acolo. Dar nu prea sunt sanse de reusita. Conteaza ce dovezi ai pe criteriile care se impun.
Normal ca ar fi ok daca s-ar putea face cerere online si daca se admite sa se mearga la sigur. Nici chiar prin e-mail sau sa fii dus in carca pana acolo dar ai inteles ideea.

| mrGri explică:

Sunt unele tari unde chiar se poate cumpara cetatenia. Bineinteles, contra unei sume pe care nu am de unde sa o am si nu o are oricine. Sau se acorda daca iti cumperi o locuinta. Ca suma e la fel dar te alegi si cu locuinta si dovedesti ca te-ai stabilit acolo.