| anonim_4396 a întrebat:

Se mai poate solicita cetatenia intr-o alta tara UE? Din moment ce suntem cu totii "co-europeni"? In Anglia, de exemplu, daca vreau sa muncesc, ar fi mai bine sa am cetatenie, in loc sa astept dupa permis de munca.
Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei ceva problema este rezolvata 50%, restul depinde de cealalta parte!
Sigur ca se poate solicita, dar nu se stie daca o obtii, totul depinde de legea tarii respective.
Legea romana nu interzice cetatenia multipla.

| dof21 a răspuns:

Te poate ajuta cetatenia in foarte multe lucruri, in afara gasirii unui loc de munca. Ex: Excursii (SUA, America Latina etc etc), un imprumut la banca (un cetatean il obtine mult mai usor), studii (cu siguranta ai alte drepturi ca si cetatean) + multe altele. Dar nu uita sa iti tii tot timpul cetatenia romana (you never know). Dar chiar in gasirea unui loc de munca cetatenia te ajuta foarte mult (daca nu la nivel de rasism (nu il angajez pe ala ca e roman, prefer sa il angajez pe celalalt ca este englez), problema sigur va fi la salar: in 90% din cazuri un roman va castiga mai putin decat un englez, cand ambii fac aceiasi munca)
Succea

| romanionu a răspuns:

Da normal ca se mai poate obtine cetatenia
Oriunde e bine sa ai cetatenie daca vrei sa muncesti
Suntem "co-europeni" da...ca niste frati dar totusi tu esti roman eu englez. Asta nu inseamna ca avem aceeasi cetatenie.